Dezynsekcja dóbr dziedzictwa kulturowego w środowisku beztlenowym, za pomocą azotu przy użyciu systemu AirMicro. Jest to metoda skuteczna, ekologiczna, bezpieczna dla pracowników i nie wymagająca transportu obiektów zainfekowanych.
Metoda ta sprawdza się przy dezynsekcji takich obiektów jak eksponaty, ołtarze, drewniane elementy zabytkowe, dokumenty, archiwalia, akta oraz zapewnia dużą skuteczność pozostając metodą bezinwazyjną dla dezynfekowanego obiektu.
Masz pytania? Zadzwoń: +48 533 351 157
System AirMicro tworzy aparat AirMicro oraz zestaw urządzeń, narzędzi i materiałów:
- kompresor, którego zadaniem jest podwyższenie ciśnienia powietrza,
- zbiornik sprężonego powietrza,
- zgrzewarka do folii,
- czytnik stężenia tlenu w powietrzu znajdującym się w zamkniętych opakowaniach,
- przeźroczysta folia specjalnie dobrana, aby stanowiła barierę nie przepuszczającą tlenu.
Aparat AirMicro jest lekki i niewielkich rozmiarów, łatwy do obsługi i transportu. Po zakończeniu projektu aparat był wielokrotnie udoskonalany, aby zwiększyć jego wydajność.
Zadaniem aparatu AirMicro jest odsianie tlenu ze sprężonego powietrza z taką wydajnością, że do zamkniętych w gazoszczelnej folii przedmiotów podawany jest prawie tylko azot (stanowi on 78% powietrza), a zawartość tlenu spada do 0.2-0.3%.
Zabieg polega na umieszczeniu zaatakowanych przez organizmy szkodliwe obiektów (stare księgi, ramy obrazów, rzeźby z drewna, zbiory entomologiczne, meble) w modyfikowanej atmosferze, w której jest nie więcej niż 0.3% tlenu. Aby to osiągnąć należy je zamknąć w gazoszczelnych opakowaniach z folii, która nie przepuszcza tlenu.
Zabytkowe przedmioty, w zależności od wielkości, zamykane są pojedynczo, po kilka lub kilkanaście w opakowaniu z folii nieprzepuszczającej tlenu. W tym celu przedmioty te otacza się folią, mocuje się zawory, po czym jej brzegi zgrzewa się zgrzewarką. Wszystkie kolejne opakowania mogą być łączone przy pomocy rurek i zaworów, gdyż system AirMicro umożliwia jednoczesną dezynsekcję licznych i dużych zbiorów obiektów muzealnych.
Aparat AirMicro nawilża lub osusza powietrze wprowadzane do opakowań do poziomu wilgotności względnej, w jakiej trzymane były w pomieszczeniu przed zabiegiem. Chroni je to przed uszkodzeniami wynikającymi z przesuszenia lub zbyt dużego nawilżenia.
AirMicro wyposażony jest również w specjalną funkcję extra dry służącą do osuszania przedmiotów (np. książek i archiwaliów po powodziach).
Poprzez system rurek łączących AirMicro z opakowaniami doprowadzana jest modyfikowana atmosfera tak długo, aż stężenie tlenu osiągnie w nich poziom 0.1-0.3% (pomiaru dokonuje się specjalnym czytnikiem stężenia tlenu). Wtedy zawory są zamykane, a przedmioty są pozostawiane w atmosferze beztlenowej przez 21 dni, co gwarantuje 100% śmiertelność dla wszystkich szkodników i ich stadiów rozwojowych (jaja, larwy, poczwarki, dorosłe).
Po 3 tygodniach dezynsekowane przedmioty można wyjąć z opakowania, albo pozostawić i przechowywać w atmosferze azotu, co zabezpiecza je przed ponownym atakiem szkodników. Przechowywanie w azocie hamuje również rozwój pleśni, grzybów i bakterii, a także chroni przed szkodliwym działaniem tlenu.
Do zwalczania organizmów niszczących dobra dziedzictwa kulturowego stosowano gazy trujące metodą fumigacji. Bromek metylu jest w UE zakazany od 2005 r. Fosforowodór łatwo wchodzi w reakcję z miedzią, srebrem i złotem oraz ich związkami, więc może uszkodzić barwniki i różne składniki przedmiotów zabytkowych. Tlenek etylenu jest rakotwórczy, powoduje zmiany genetyczne, uszkadza system neuro-endokrynalny, a w niskich stężeniach dla wielu jest silnym czynnikiem alergennym. Gazy te po zabiegu uwalniane są do atmosfery, którą zanieczyszczają. Są bardzo niebezpieczne dla osób prowadzących gazowanie i osób postronnych.
System AirMicro jest ekologicznym zamiennikiem toksycznych gazów stosowanych w celu ochrony dóbr dziedzictwa kulturowego przed szkodnikami. Zastosowanie AirMicro zabezpiecza dobra dziedzictwa kulturowego, jest bezpieczne dla ludzi i przyjazne środowisku.
Szukasz firmy zajmującej się dezynsekcją beztlenową? Skontaktuj się z nami a odpowiemy na twoje pytania i pomożemy Ci dobrać odpowiednią metodę dezynsekcji.
Nasi technicy odpowiedzą na twoje pytania? Wystarczy, że skontaktujesz sie z nami korzystając z poniższego numeru telefonu lub adresu e-mail.
tel.: +48 533 351 157, e-mail: biuro@corneco.pl