Charakterystyka:
Drwalnik paskowany - gatunek owada z rzędu chrząszczy walcowatych, wielkość osobnika dorosłego 2,5-4 mm, krępej budowy o barwie płowoczarnej, płowobrunatnej lub brązowo czarnej. Larwa beznoga o barwie białej z jasno-brazową głową i wielkości około 4 m.
Drwalnik paskowany rozmnaża się głównie w korze drewna, ale także w świeżo okorowanym drewnie (czasem nawet w przetartych balach).
Charakterystyka:
Kołatek domowy (Anobium punetatum) występuje na obszarze całe Europy. W przeciwieństwie do spuszczela kołatek nie jest tak wymagającym gatunkiem. Larwy tego gatunku są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur.
Chrząszcz osiąga długość 3-4 mm, ma barwę jasno- lub ciemnobrunatną. Chrząszcze pojawiają się od kwietnia do sierpnia. Wolą drewno o większej wilgotności dlatego można je spotkać np. w piwnicach, belkach przyziemnych, podłogach oraz meblach.
Okres żerowania larw trwa od roku do nawet 3 lat. Charakterystyczne znaki po których można rozpoznać kołatka domowego to odgłos kołatania oraz otwory o średnicy 1,5 mm.
Charakterystyka:
Chrząszcz z rodziny miazgowcowatych (lyctidae) długość 2-5 mm, maja ciało wydłużone o równoległych bokach, delikatnie spłaszczone, drobno owłosione. Posiadają czułki. Barwa miazgowców jest od jasno-brunatnej po ciemno- czerwono-brunatne. Larwy maja ciało mięsiste w kolorze białawym, łukowato zgiete drobno owłosione z trzema parami nóg, długość około 6 mm.
Występują w drewnie twardym (dąb, jesion, mahoń, orzech). Liczne gatunki miazgowców żyją w lasach gdzie mają odpowiedni pokarm(bogaty w skrobie) w martwych konarach lub gałęziach drzew, szkodniki występują także w pociętych drewnianych belach.
Charakterystyka:
Owad szkodnik z rodziny trzpiennikowatych. Długość ciała osobników dorosłych uzależniona jest od płci. Samce mają od 12 do 28 mm długości, a samice od 15 do 46 mm długości.
Kruszel Czarny wyglądem przypomina gąsieniczniki takie jak zgłąbia i kłowacznik z którymi często jest mylony.
Charakterystyka:
Występowanie
Przeziernik osowiec występuje w Europie, Armenii, północnym Kaukazie, środkowym Uralu i Ameryce Północnej. W Polsce występuje w zadrzewieniach, lasach liściastych i plantacjach topolowych. Preferuje miejsca suche i słoneczne.
Żerowanie
Przeziernik osowiec żeruje w drzewach liściastych takich jak jesion, wierzba, lipa i brzoza, ale szczególnie upodobał sobie topole. Atakuje najniższą część pnia, szyje korzeniowe i wystające korzenie.
Charakterystyka:
Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajlus) żeruje w drewnie miękkim czyli drewnie drzew iglastych. Występuje w strefie umiarkowanej całej półkuli północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju, najliczniejszy w ciepłych rejonach nizinnych.
Dorosły osobnik spuszczela osiąga długość do 21 mm, barwy jasno- lub ciemnobrunatnej do czarnej, krótko owłosiony. Czułki u samców sięgają do połowy ciała, u samic są nieco krótsze. Chrząszcze roją się od połowy czerwca do połowy sierpnia. Zapłodniona samica składa jaja w szpary w drewnie.
Owad ten preferuje miejsca ciepłe i nasłonecznione dlatego najłatwiej jest spotkać go na strychu, poddaszu drewnianego domu. Larwa tego owada żyje około 7 lat, lecz w wyjątkowych sytuacjach, kiedy drewno jest bogate w składniki odżywcze może dożyć nawet 16 lat. Obecność spuszczela można rozpoznać po owalnych otworach na powierzchni drewna o szerokości nawet 6 mm. Charakterystyczny jest dla niego słyszalny z odległości nawet 2 metrów odgłos żerowania.
Charakterystyka:
Kornikowate-Scolytidae to najbardziej popularny gatunek szkodników drewna na świecie. Powszechnie nazywa się nimi wszelkiego rodzaju szkodniki atakujące wyroby z drewna należy jednak zaznaczyć, że atakują one głównie osłabione drzewostany.
Długość ciała waha się od 1 mm do 9 mm. Larwy kornikowatych są barwy białej z żółto-brunatną głową. W Polsce występuję 107 gatunków kornikowatych. Chrząszcze roją się w ciepłe, słoneczne dni od marca do połowy lipca. Kornikowate żerują zwykle na określonych roślinach żywicielskich, zasiedlając tylko pewne partie drzewa np. korzenie.
Charakterystyka:
Krokwiowiec piłkorożny (Priobium carpini) występuje w całej Europie, w Polsce na terenie całego kraju. Spotkać go można w zagrzybionym drewnie budynku oraz w lesie. Ciało długości 3-5 mm, w kolorze ciemnobrunatnym. Larwa biała długości do 9 mm. Chrząszcze roją się w lipcu i sierpniu.
Charakterystyka:
Stukacz świerkowiec (Ernobius mollis) rozprzestrzeniony jest w całej Europie i na Syberii. W Polsce należy do najpopularniejszych kołatków.
Chrząszcz długości 4-6 mm, brunatny z wyjątkiem jaśniejszej tarczki. Larwa długości 9 mm - biała. Chrząszcze pojawiają się od połowy maja do końca lipca. Samica składa do 30 jaj.
Charakterystyka:
Brązowe chrząszcze o długości ciała ok. 4 mm mają kuliście przedplecze. Na przedzie którego występują małe ząbki. Podstawową różnicą jest odmienny wygląd czułek u sama i samicy. On posiada je w kształcie grzebyków, ona ma czułki.
Charakterystyka:
Chrząszcz z rodziny kołatkowatych. Dorosłe osobniki mają średnio 6 mm(5-9mm) długości. Ciało brunatnej barwy, ale krótkie, przylegające, jaśniejsze włoski tworzą na powierzchni pokryw i przedplecza plamiste skupienia.
Szkodnik posiada nitkowate, jedenastoczłonowe czułki, z ostatnimi członami wyraźnie większymi.
Pierwszy segment odwłoka na tylnej krawędzi nieco wygięty
Charakterystyka:
Chrząszcz z rodziny skórnikowatych. Ciało o długości 5,5 - 10 mm, pokryte jest czarnymi włoskami, pośród których pojawiają się pojedyncze włoski jaśniejsze. Pokrywy o prawie równoległych brzegach, zakończenie pokryw ząbkowane. Posiada 11-członowe czułki, zakończone 3-członową buławką.
Charakterystyka:
Tykotek rudowłos to chrząszcz z rodziny kołatkowatych z rzędu chrząszczy, który występuje na terenach Europy oraz na bliskim wschodzie. Stanowi on zagrożenie dla drewna drzew liściastych takich jak dąb czy olcha, które jest przeważnie martwe lub zgrzybiałe.
Charakterystyka:
Zmorsznik czerwony (Stictoleptura rubra) jest owadem z rodziny kózkowatych. Chrząszcze zmorsznika czerwonego mają od 10 do 20 milimetrów długości a sam owad występuje przeważnie w lasach iglastych i mieszanych.
Charakterystyka:
Miazgowiec Brunatny (Lyctus brunneus), który pierwotnie nie występował w Europie. Miazgowce uważana są za poważne szkodniki drewna i najczęściej żerują w drewnie drzew liściastych takich jak między innymi jesion, dąb i limba.
Charakterystyka:
Kołatek uparty - jak wygląda, żerowanie, występowanie, rozmnażanie oraz zwalczanie kołatka upartego. Kołatek uparty (Anobium pertinax) jest chrząszczem zaliczanym do rodziny kołatkowatych, zwany jest też kołatkiem mieszkaniowym.
Charakterystyka:
Zagwoździk fiołkowy jest chrząszczem z rodzaju Callidium. Osobniki najczęściej spotykane są na drzewach należących do gatunków na których żerują ich larwy. Najczęściej są to drzewa iglaste takie jak sosny, świerki, jodły i modrzewie.
Charakterystyka:
Miazgowiec omszony (Lyctus pubescens) to żerujący w drewnie chrząszcz z rodziny miazgowców. Miazgowiec omszony podobnie jak blisko z nim spokrewniony miazgowiec parkietowiec i miazgowiec brunatny jest groźnym szkodnikiem wyrobów wykonanych z drewna.
Charakterystyka:
Zmorsznik czarny jest szeroko rozprzestrzeniony na terenie Europy. Larwy zmorsznika czarnego żerują w twardym i wilgotnym drewnie żywych, ale uszkodzonych mechanicznie drzew. Zmorszniki czarne żerują głównie w drewnie martwym.
Charakterystyka:
Bogatek ośmioplamkowy to drewnożerny chrząszcz z rodziny bogatkowatych. Szkody powodowane przez bogatka ośmioplamkowego to zniszczenia różnego rodzaju drewnianych konstrukcji znajdujących się na terenach leśnych.
Charakterystyka:
Węglarek czerwonoudy występuje w środkowej i południowej Europie. Osobniki dorosłe węgarka czerwonoudego mają od 8 do 13 milimetrów długości. Są one czarne.
Charakterystyka:
Rębacz dwupaskowy jest owadem polifagicznym. Oznacza to że ten drewnożerny robak żeruje na wielu gatunkach drzew. Najczęściej są to drzewa iglaste takie jak świerki, sosny, jodły i modrzewie.
Charakterystyka:
Włochatek brodaty występuje głównie na terenie środkowej Europy. Szczególnie często pojawia się on w zadrzewieniach miejskich wzdłuż szlaków komunikacyjnych oraz na obrzeżach obszarów leśnych. Rozwija się w różnych gatunkach drzew liściastych.
Charakterystyka:
Kozioróg dębosz jest największym występującym w Polsce przedstawicielem rodziny kózkowatych. Kozioróg dębosz jest groźnym szkodnikiem dębów. Jego działalność może doprowadzić nawet do całkowitego obumarcia drzew w których odbywa się jego żerowanie.
Charakterystyka:
Pętlak pstrokaty znany również jako baldurek pstrokaty jest chrząszczem żerującym w drewnie. Pętlak pstrokaty to robak w drewnie wyjątkowo dużej ilości gatunków drzew żerujący. Wśród drzew liściastych są to brzozy, buki, dęby, graby, jesiony i wierzby.
Charakterystyka:
W Polsce Biegowiec dębowy pojawia się w mieszanych i liściastych lasach. Biegowiec dębowy nie jest szkodnikiem szczególnie szeroko rozpowszechnionym.
Charakterystyka:
Rogatek pstrokaty jest szkodnikiem drewna z rodziny kózkowatych. Występuje na terenie Europy, Kaukazu i Syberii. Rogatek pstry żeruje w martwym drewnie w związku z czym nie powoduje on dużych szkód.
Charakterystyka:
Cioch barwny znany również jako cioch wzorzysty jest szkodnikiem drewna zaliczanym do rodziny kózkowatych. Cioch barwny rozpoczyna swoje żerowanie w drewnie żywych drzew.
Charakterystyka:
Zagwoździk złocistozielony znany również jako ściga lśniąca jest owadem szeroko rozpowszechnionym w Europie. Szkodnik ten nie powoduje dużych szkód w drzewostanie ponieważ zazwyczaj żeruje on w drzewach, które już są obumierające lub osłabione.
Charakterystyka:
Rzemlik plamisty jest groźnym szkodnikiem wtórnym. Ten drewnożerny robak dobija drzewa uszkodzone lub osłabione w tym również te, w przypadku których uszkodzenia są tylko nieznaczne.
Charakterystyka:
Rzemlik plamisty to szkodnik z rodziny kózkowatych. Zapobieganie szkodom wyrządzanym przez rzemlika plamistego polega przede wszystkim na podejmowaniu działań profilaktycznych.
Charakterystyka:
Rzemlik osikowiec (saperda populnea) jest szkodnikiem wierzb i topól z rodziny kózkowatych. Rzemlik osikowiec żeruje na wszystkich gatunkach topól występujących na terenie Polski. Drzewa w których żeruje wiele larw rzemlika osikowca usychają.
Charakterystyka:
Ostrokrywka goniec to szkodnik żerujący w drewnie zaliczany do rodziny kózkowatych. Występuje na terenie Europy, atakuje on głównie drewno, które jest wilgotne i zostało już częściowo rozłożone przez grzyby. Świeżo wylęgnięte larwy żerują pod korą.