Bogatek ośmioplamkowy to drewnożerny chrząszcz z rodzaju Bupretis i rodziny bogatkowatych.
Bogatkowate to kosmopolityczna rodzina roślinożernych owadów zaliczana do rzędu chrząszczy, podrzędu wielożernych oraz infrarzędu Elaterifotmia. Beznogie larwy bogatkowatych żerują w roślinach liściastych i iglastych. Wiele spośród gatunków bogatkowatych to groźne szkodniki wtórne drewna. Atakują głównie drzewa osłabione przez grzyby lub uszkodzone. Przyczyniają się do rozkładu martwych drzew. Dzięki temu nie gromadzą się one w dużych ilościach, a zawarta w nich materia i energia szybko przepływają do innych organizmów. Obok bogatka ośmioplamkowego najbardziej znani przedstawiciele tej rodziny to bogatek wiejski, bogatek dziewięcioplamkowy, bogatek wspaniały, kwietniczek dwojaczek, opiętek białowieski, opiętek dwuplamy, przypłaszczek granatek i miedziak sosnowiec.
Bogatek ośmioplamkowy jest szeroko rozpowszechniony na terenie Europy w tym zwłaszcza w jej wschodniej części. Poza Europą bogatek ośmioplamkowy występuje również w Afryce Północnej w Syberii i na Kaukazie.
Na terenie Polski bogatek ośmioplamkowy występuje w całym kraju. Zasiedla on głównie drzewa znajdujące się w miejscach dobrze nasłonecznionych.
Larwy bogatka ośmioplamkowego rozwijają się w martwym i suchym drewnie drzew iglastych. Szczególnie często te drewnożerne robaki rozwijają się w sosnach. Pędy tych drzew ulubionym pokarmem larw bogatka ośmioplamkowego. Rozwój larw bogatka ośmioplamkowego może następować za równo w drewnie które ma korę jak i w drewnie okorowanym. Bogatki ośmioplamkowe to robaki w drewnie stojącym, leżącym, pniakach i konstrukcjach wykonanych z drewna żerujące.
Osobniki dorosłe bogatka ośmioplamkowego mają od 9 do 13 milimetrów długości. Są granatowe lub fioletowe. Na ich pokrywach znajdują się żółte plamy. Najczęściej są to 4 plamy na każdej z pokryw. Ponadto na pokrywach znajdują się zagłębione bruzdy. Wewnątrz bruzd znajdują się szeregi żółtych kropek. Na wierzchołku każdej z pokryw znajduje się głębokie, eliptyczne wcięcie.
Larwy bogatka ośmioplamkowego osiągają do 35 milimetrów długości. Pierwszy pierścień odwłoka larwy bogatka ośmioplamkowego jest około dwukrotnie szerszy od jego środkowych segmentów.
Osobniki dorosłe bogatków ośmioplamkowych pojawiają się od czerwca aż do końca sierpnia.
Jaja składane są przez samice bogatka ośmioplamkowego w szczelinach kory. Jeśli drewno na którym składane są jaja nie ma kory jaja składane są przez samice bogatka ośmioplamkowego w szparach w drewnie.
Żerowanie larw bogatka ośmioplamkowego początkowo odbywa się pod korą, a następnie w drewnie.
Szkody powodowane przez bogatka ośmioplamkowego są podobne do szkód powodowanych przez inne gatunki żerujących w lesie bogatków i polegają głównie na niszczeniu przez te robaki w drewnie różnego rodzaju drewnianych konstrukcji znajdujących się na terenach leśnych.