Bardzo często zdarza się nam zauważyć, że w naszych drewnianych elementach domu lub też meblach żerują szkodniki. Owady te nazywamy potocznie Kornikami, czyli szkodnikami drewna które występują wszędzie tam gdzie drzewa. Faktycznie owady te to szkodniki drewna, a kornikami nazywamy owady żerujące tylko w żywych drzewach.
Na terenie Polski występuje około stu różnych gatunków korników, które są do siebie bardzo podobne. Bardzo często zdarza się, że pojawiają się w dużych ilościach i wyrządzają duże szkody. Głównym problemem z kornikami jest ich żerowanie, które ma duże znaczenie gospodarcze dla lasów. Korniki potrafią znacznie obniżyć jakość drewna a nawet doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia.
Jednym z przykładów kornika może być kornik drukarz. Szkodnik ten żeruje wyłącznie w żywych drzewach, nie atakuje on drewnianych konstrukcji i elementów drewnianych domów.
Korniki są owadami żerującymi w żywych drzewach a szansa na ich pojawienie się w domu jest mała. W drewnianych elementach konstrukcyjnych domu czy też w meblach mogą występować "korniki", lecz nazywamy je fachowo Szkodnikami Technicznymi Drewna. Do najpopularnieszych szkodników drewna należą spuszczel pospolity, kołatek domowy, wyschlik grzebykorożny czy też miazgowiec parkietowiec.
Korniki to szkodniki których się nie zwalcza, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Nie niszczą one zabudowań ani drewnianych elementów konstrukcyjnych budynków. Inaczej sprawa ma się w przypadku szkodników drewna, które atakują drewno wykorzystane do budowy obiektów.
Szkodnik drewna to owady żerujące w drewnie a ich zwalczanie nie należy do najprostszych zabiegów. Zwalczanie szkodników drewna w elementach drewnianych domu jest skomplikowanym zabiegiem, a wykonanie zabiegu naprawdę skutecznie wymaga dużej wiedzy o szkodnikach i metodach i zwalczania. Wyróżniamy kilka metod zwalcania szkodników drewna a jest to:
Przykład fumigacji domu w zwalczaniu szkodników drewna