Jedną z metod fumigacji jest fumigacja za pomocą generatorów azotu takich jak na przykład generator azotu air micro. Jest to metoda dużo bezpieczniejsza od fumigacji za pomocą fosforowodoru lub tlenku etylenu ponieważ azot nie jest gazem toksycznym dla ludzi ani dla zwierząt. Ze względu na liczne zalety tej metody fumigacji właśnie tej metodzie fumigacji poświęcimy najwięcej miejsca w naszym artykule.
Generator azotu air micro to skuteczna metoda zwalczania szkodników mebli, archiwaliów i produktów drewnianych. Azot jest gazem niereaktywnym. Gazami niereaktywnymi nazywamy gazy, które nie są toksyczne ani nie powodują korodowania materiałów, które poddawane są fumigacji za ich pomocą.
Większość organizmów żywych potrzebuje tlenu do oddychania. Bez tlenu organizmy te giną. Usunięcie tlenu z atmosfery powoduje ich śmierć. Dotyczy to również owadów. Podczas fumigacji za pomocą tlenku azotu poddawane zabiegowi przedmioty umieszczane są w opakowaniach wykonanych z nieprzepuszczającej tlenu folii. Następnie brzegi folii są zgrzewane, a opakowania łączone są z generatorem azotu za pomocą rurek. Generator azotu usuwa z opakowań tlen zastępując go azotem aż do momentu gdy stężenie znajdującego się wewnątrz opakowań tlenu spadnie do wartości znajdujących się pomiędzy 0,1%, a 0,3 %. Niewielkie ilości tlenu znajdujące się w wytworzonej w ten sposób atmosferze są niewystarczające aby umożliwić owadom oddychanie co powoduje ich śmierć. W analogiczny sposób fumigacja za pomocą generatorów azotu air micro zwalcza inne organizmy w tym mikroorganizmy w związku z czym jest to również wysoko skuteczna metoda dezynfekcji czyli zwalczania mikroorganizmów.
Azot wytwarzany podczas procesu pobierany jest z powietrza atmosferycznego. Działanie generatora polega na oddzielaniu go od znajdującego się w atmosferze tlenu. Po osiągnięciu założonego stężenia tlenu generator azotu jest odłączany, a obiekt szczelnie zamykane na okres trzech tygodni. Jednym z najnowocześniejszych rodzajów generatorów azotu są generator air micro. Generatory te jako pierwsza i jedyna w Polsce nabyła firma corneco.
W generatorach azotu azot oddzielany jest od tlenu metoda adsorpcji zmiennociśneniowej. Dzięki wykorzystaniu tej metody duże ilości azotu produkowane są przez urządzenia o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Adsorpcja zmiennociśnieniowa w przeciwieństwie do technik kriogenicznych może zachodzić w temperaturze pokojowej. Podczas adsorpcji zmiennociśnieniowej sprężone powietrze przepływa przez kolumnę adsorpcyjną. Kolumna adsorpcyjna zawiera weglowe sito molekularne. Węglowe sito molekularne pochłania tlen, a jednocześnie przepuszcza azot.
Tlen z powietrza adsorpowany jest przez sito węglowe aż do jego całkowitego nasycenia się. Po nasyceniu się sita węglowego wymaga ono zregenerowania się. W tym czasie jej zadania przejmuje druga kolumna adsorpcyjna. Kolumny addsorpcyjne pracują naprzemiennie. Podczas gdy jedna z nich pracuje druga regeneruje się. Umożliwia to nieprzerwaną pracę urządzenia.
Wysoka mobilność oraz całkowity brak szkodliwości dla zdrowia sprawiają, że generator azotu może być dostarczany do miejsca w którym jest on potrzebny bez względu na to gdzie się ono znajduje.
Generatory azotu szczególnie często stosowane są do fumigacji zabytkowych przedmiotów drewnianych i archiwaliów.
Ze względu na swoje rozliczne zalety fumigacja za pomoca generatorów azotu air micro cały czas zyskuje na popularności na świecie w tym między innymi w krajach Europy Zachodniej takich jak Niemcy czy Austria, a teraz jest ona dostępna również na terenie Polski.
Tagi: zwalczanie szkodników, dezynsekcja beztlenowa, generator azotu, generator airmicro, air-micro, corneco, fumigacja, azot,