Morfologia, występowanie i żerowanie Rębacza dwupaskowego
Rębacz dwupaskowy powszechnie występuje na terenie Kaukazu, Zakaukazia, Armenii i Azji Mniejszej. Na terenie Polski występuje on głównie w lasach sosnowych i świerkowych znajdujących się na terenach górskich i przedgórzu w południowej części kraju. W pozostałych częściach Polski ten drewnożerny robak pojawia się głównie na skutek zawleczenia z drewnem, ale zdarza się to rzadko.
Rębacz dwupaskowy jest owadem polifagicznym. Oznacza to że ten drewnożerny robak żeruje na wielu gatunkach drzew. Najczęściej są to drzewa iglaste takie jak świerki, sosny, jodły i modrzewie. Ten robak w drewnie spotykany jest również na wielu gatunkach drzew i krzewów liściastych zdarza się to jednak rzadziej niż w przypadku drzew iglastych. Drzewa liściaste na których żeruje rębacz dwupaskowy to czarny bez, buk, brzoza, dąb, grab, głóg, jesion, jarzębina, lipa, leszczyna, topola, olcha, żarnowiec i wierzba.
Wśród drzew liściastych na których żeruje znajdują się również drzewa owocowe takie jak jabłonie, grusze i wiśnie. Rębacz dwupaskowy opanowuje drzewa leżące. Rzadziej ten robak w drewnie pojawia się na przyziemnych partiach drzew stojących. Szczególnie często ten drewnojad pojawia się w wilgotnym drewnie sosnowym, które zasiedlane jest również przez inne robaki w drewnie takie jak szczapówka oraz wykarczak sosnowiec.
Osobniki dorosłe rębacza dwupaskowego mają od 12 do 22 milimetrów długości. Są czarne. Czułki czerwonobrunatne z wyjątkiem ich pierwszego członu, który jest czarny. Długość czułków uzależniona jest od płci rębacza dwupaskowego. Czułki samic są krótsze niż samców. Długość ich przedplecza jest taka sama jak szerokość. Na każdej z pokryw znajdują się trzy podłużne, gładkie żeberka. Górna część ciała jest połyskująca i rzadko pokryta delikatnymi włoskami. Typowy osobnik rębacza dwupaskowego ma czarne pokrywy z czerwonobrunatnymi bocznymi krawędziami i wierzchołkiem. Na każdej z pokryw znajdują się po dwa żółte, ukośne paski z których jeden znajduje się przed połową pokrywy, a drugi z nich za połową pokrywy.
Larwy rębacza dwupaskowego są silnie spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Osiągają one do 34 milimetrów długości. Ich głowa jest nieznacznie szersza od przedtułowia.
Poczwarki rębacza dwupaskowego mają od 14 do 21 milimetrów długości.