Miazgowiec omszony (Lyctus pubescens) to żerujący w drewnie chrząszcz zaliczany do rodziny miazgowców.
Miazgowce to rodzina chrząszczy mających od 2 do 5 milimetrów długości. Wiele spośród gatunków miazgowców to groźne szkodniki drewna. Najpowszechniejsi w Polsce przedstawiciele miazgowców to obok miazgowca omszonego miazgowiec.
Miazgowiec omszony występuje w środkowej i południowej Europie, Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Pojawia się w całej Polsce, ale jedynie lokalnie ten drewnożerny chrząszcz jest liczny. Jest on znacznie rzadszy niż miazgowiec parkietowiec.
Larwy miazgowca omszonego żerują w martwym i suchym drewnie drzew liściastych. Robaki te szczególnie upodobały sobie bielaste części dębu. Miazgowce omszone atakują drzewa stojące i leżące, tarcicę oraz wyroby wykonane z drewna. Te drewnożerne robaki zasiedlają wyłącznie drewno cechujące się znaczną zawartością skrobi. Szczególnie często atakowane przez miazgowca omszonego jest drewno pochodzące z drzew, które zostały ścięte w okresie jesienno-zimowym. Drewno tych drzew zawiera w swoim pniu przyciągające miazgowce omszone substancje zapachowe.
Osobniki dorosłe miazgowca omszonego osiągają od 3 do 5 milimetrów długości. Ich ciała zazwyczaj są czarnobrunatne z wyjątkiem czerwonych czułek, przedniego brzegu przedplecza, pokryw, nóg oraz końca odwłoka. Przedplecze miazgowca omszonego jest nieregularnie czworokątne. U nasady pokryw jest ono węższe. Na pokrywach znajdują się regularne szeregi kropek. Od miazgowca parkietowca z którym jest on blisko spokrewniony odróżnić go można po wyraźnej, podłużnej i głębokiej bruździe znajdującej się na środku przedplecza. Bruzda ta kończy się jamką znajdującą się przy tylnim brzegu przedplecza.
W warunkach naturalnych rójka miazgowców omszonych ma miejsce od maja do czerwca. W pomieszczeniach zamkniętych osobniki dorosłe miazgowców omszonych mogą pojawiać się przez cały rok.
Jaja składane są przez samice miazgowca omszonego pojedynczo do naczyń w drewnie na głębokości wynoszącej od 2 do 5 milimetrów. Pojedyncza samica składa około 70 jaj. Jaja miazgowca omszonego mają kształt walcowaty. Na jednym z ich końców znajduje się cienki wyrostek. Mają one od 1 do 1,3 milimetrów długości.
Białawe larwy wylęgają się z jaj po upływie tygodnia. Początkowo ciało larwy jest wydłużone. Dopiero po pierwszym linieniu zmienia ono kształt na łukowato zgięty. Na ósmym segmencie odwłoka znajduje się duża przetchlinka pozwalająca na odróżnienie larwy miazgowca omszonego od larw kołatków takich jak kołatek domowy czy kołatek uparty. Żerowanie larw odbywa się w warstwie bielu znajdującej w pobliżu miazgi. Czasami zdarza się, że uszkadzane są przez nie również zewnętrzne warstwy drewna twardzielowego. Przebieg chodników larwalnych jest nieregularny. Mają one od 1 do 2 milimetrów średnicy. Szczelnie zapełnione są one mączką drzewną. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków owadów w mączce drzewnej znajdującej się w chodnikach larwalnych miazgowców omszonych nie można zaobserwować wyraźnie ukształtowanych cząstek kału.
Przepoczwarzenie ma miejsce w znajdującym się płytko pod powierzchnią drewna poszerzonym końcu chodnika. Poczwarki miazgowca omszonego są białe i lekko łukowato zgięte. Kształtem przypominają osobniki dorosłe miazgowca omszonego. Na zewnątrz chrząszcze wychodzą przez okrągły otwór mający od 1 do 2 milimetrów średnicy.
Przeciętnie cykl rozwojowy miazgowca omszonego trwa rok niemniej w zależności od warunków w tym zwłaszcza temperatury oraz wilgotności drewna może on ulec wydłużeniu lub skróceniu. W ogrzewanych pomieszczeniach cykl ten może skrócić się do zaledwie 4 miesięcy.
Miazgowiec omszony podobnie jak blisko z nim spokrewniony miazgowiec parkietowiec i miazgowiec brunatny jest groźnym szkodnikiem wyrobów wykonanych z drewna. Nierzadko doprowadza on do ich niemal całkowitego zniszczenia. Niewielkie wymagania dotyczące wilgotności sprawiają, że miazgowce omszone podobnie jak miazgowiec parkietowiec i miazgowiec brunatny często pojawiają się w zakładach przemysłu drzewnego takich jak parkieciarnie oraz wytwórnie mebli, oklein lub sklejki.
Drwalnik paskowany
Kołatek domowy
Miazgowiec parkietowiec
Kornik drukarz
Krokwiowiec piłkorożny
Stukacz świerkowiec
Wyschlik grzebykorożny
Tykotek Pstry
Skórnik Kolczatek
Spuszczel pospolity
Zagwoździk fiołkowy
Kołatek uparty
Miazgowiec brunatny
Zmorsznik Czerwony
Kruszel Czarny
Tykotek Rudowłos
Fumigacja / Gazowanie
Iniekcja ciśnieniowa
Żelowanie za pomocą Xilix Gel
Metoda Mikrofalowa
Beztlenowa Metoda Dezynsekcji