6 grudnia 2017 roku w godzinach 9-16 w Sali Samurajów, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie firma Corneco wzięła udział w warsztatach "Zintegrowany System Zarządzania Ochroną przed Szkodnikami (IPM) w Muzeach, Bibliotekach, Archiwach jako ważna część konserwacji prewencyjnej" Warsztaty zorganizowane zostały przez Krajowe Centrum Badań nad Dziedzictwem.
Warsztaty te poświęcone były zintegrowanym metodom zwalczania szkodników znanym też jako IPM (integrated pest management) w muzeach, bibliotekach i archiwach. Warsztaty te miały na celu przybliżenie uczestnikom tematyki IPM w ramach kompleksowej prewencji mającej na celu zminimalizowanie szkód i ograniczenie kosztów przyszłych działań naprawczych w obiektach muzealnych, bibliotekach i archiwach. W ramach warsztatów uczestnicy poznali metody ochrony kolekcji muzealnych przed zagrożeniami biologicznymi takimi jak gryzonie, owady, ptaki, bakterie i grzyby.
Udział w szkoleniu był dla uczestniczących w nim pracowników firmy Corneco okazją do powtórzenia posiadanych już i stosowanych już od dawna informacji niemniej nie zabrakło na nich tez nowych niezwykle przydatnych w działalności firmy Corneco informacji. W ramach wspomnianych warsztatów odbyła się seria szkoleń prowadzonych przez światowej klasy ekspertów w zwalczaniu szkodników żerujących w obiektach takich jak archiwa, biblioteki i muzea.
Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z SGGW w Warszawie przekazał uczestnikom szkolenia informacje na temat zintegrowanych systemów zarządzania ochroną przed szkodnikami w bibliotekach, muzeach i archiwach. Przedstawił też naturalnych wrogów szkodników muzealnych i perspektywy ich wykorzystania w ochronie obiektów dziedzictwa kulturowego oraz metody ocena ryzyka od szkodników w muzeach, archiwach i bibliotekach. Niemniej wartościowe informacje zawierały wystąpienia pozostałych osób. Dr Agnieszka Laudy przedstawiła IPM na podstawie konkretnego przypadku jakim był pałac w Wilanowie. Dr Tomasz Sawoszczuk i dr Justyna Syguła Cholewińska przedstawili schematy oceny stopnia skażeń mikrobiologicznych obiektów zabytkowych w analizie ryzyka. To tylko niektóre spośród długiej listy niezwykle ciekawych i przydatnych w działalności firmy Corneco wykładów przedstawionych przez prelengentów na wspomnianych warsztatach.